Melis Özaktaş

Şapka tarih boyunca; hava şartlarından korunma, sosyal statü belirleme, dini ve seramoniyel ihtiyaca bağlı olarak farklı farklı nedenlerle kullanılmıştır. Kullanımı ülkeden ülkeye değişiklik gösteren şapka bir kültür olarak günümüze gelmiş,  şimdilerde ise kıyafeti  tamamlayan bir aksesuar olarak da karşımıza çıkmaktadır.
Yaratıcılık ve tasarımın sınırsızlığını şapkanın sembolik anlamları ile bütünleştirmek istediğimden son on yılımı şapkalara ayırdım. Farklı kültürlere ait şapka modellerini araştırarak başladığım bu yola annem Canan Sarıkaya ’ya ait Moda Evi’nin şapka ve aksesuarlarını tasarlayarak devam ediyorum.
Annem ve anneannemden gelen terzilik bilgisini eğitimini aldığım Sanat Tarihi alt yapısı ile birleştirerek sipariş üzerine el yapımı şapkalar hazırlıyorum.
Bu işin bana verdiği en büyük haz, iş bitiminde müşterilerimin yüzünde gördüğüm memnuniyettir.

Throughout the history, hat was used for very different reasons depending on the needs such as protection from the weather conditions, identification of the social status, religious and ceremonial reasons.
The hat, which use varies from country to country, had reached today as a culture and nowadays became an accessory completing the apparel.
Since I want to integrate symbolic meanings of hat with infinity of creativity and design, I spent my last ten years for hats. I started searching hat models belongs to different cultures and I’m continuing to my career by designing the hat and accessories of  Fashion House , which belongs to my mother Canan Sarıkaya.
I’m preparing handmade hats upon orders, by combining the tailoring knowledge which I learned from my mother and grandmother with the base of my art history education.
At the end of the day, the greatest pleasure is to see the satisfaction on the face of my customers.
 
Share Button
Design by : House Of Design